2420/​926

Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)

Figurgruppe af stentøj modelleret i form af dromedar og abe. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram KK. Model 20269. Kgl. P. H. 25. L. 34.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslibninger ved fodrand, med to små hak/afslag antageligt fra frigørelsen fra underlaget eller slibningsprocessen. Brændingsrevne ved fremben. Bund beklædt med filt, hvorfor der ikke garanteres for evt. fejl.

Vur­dering

6.000 DKK

Solgt

Hammerslag

6.000 DKK

15 bud

Tidspunkt Byder Bud
943846 6.000 DKK
825224 5.500 DKK
943846 (Autobud) 5.000 DKK
825224 5.000 DKK
943846 (Autobud) 4.800 DKK
825224 4.600 DKK
943846 4.400 DKK
99927 4.200 DKK
903216 4.000 DKK
99927 3.800 DKK
903216 3.600 DKK
99927 (Autobud) 3.400 DKK
903216 3.400 DKK
99927 3.200 DKK
849862 3.000 DKK