2420/​150

Torsten Kruse (f. København 1939)

“Kurt”/“Moshulu”. Sign. T. Kruse 99. Olie på lærred. 46×61.

Litteratur: “Kurt” blev søsat i Glasgow i 1904 for det tyske firma Siemers & Co. Da USA trådte ind i Første Verdenskrig, blev “Kurt” én af flere tyske skibe, der blev beslaglagt i amerikanske havne. Woodrow Wilsons kone omdøbte skibet til “Moshulu”, hvilket er indisk for frygtløs. Efter en renovering til en værdi af 10,5 millioner dollars fungerer hun nu som en restaurant ved Philadelphia havn. Hun ses på maleriet på sin jomfrurejse til Chile i 1904.

Dette emne er belagt med kunstnerafgift.

Intet at bemærke.

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt