Johan Hörner (f. Edebo 1711, d. København 1763)
Et par portrætter af amtsforvalter og kammerråd Andreas Teilmann (1699–1772) med hustru Anna Teilmann, f. Neergaard (1712–1794). Han i rød frakke, vest og en blå kappe over den ene skulder, med den ene hånd indenfor vesten. Signeret på bagsiden J. Hörner pinx. ao. 1742. Hun i brokademønstret kjole med ærmeopslag, samt et grønt sjal om den ene skulder. Signeret på bagsiden J. Hörner pinx. ao. 1742. Olie på lærred. Hver 79×65. Samtidige rammer. (2).
Andreas Teilmann regnes som stamfader til den borgerlige danske gren af slægten Teilmann.
Proveniens: De portrætterede og herefter nedarvet i familien. Bruun Rasmussen auktion 895, 2020 nr. 8.
Han: Mindre retoucheringer. Talrige krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Behov for rensning. Mindre afskalninger og overfladeridser. Hende: To huller/lapper på bagsiden. Talrige krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre afskalninger og overfladeridser. Behov for rensning.
11 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
889601 (Autobud) | ||
806902 | ||
889601 (Autobud) | ||
806902 | ||
889601 (Autobud) | ||
806902 | ||
889601 (Autobud) | ||
805635 | ||
889601 (Autobud) | ||
805635 | ||
889601 |