2420/​91

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Frejas Terner af Ægirs Gæstebud”. Sign. C. H. Olie på lærred. 22,5×24.

Nærværende værk er studie til et større værk af Constantin Hansen med titlen “Ægirs gæstebud” fra 1857, som befinder sig på Statens Museum for Kunst, inv. nr. KMS939.

Lærredet er dubleret. Enkelte minimale retoucheringer.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Solgt

Hammerslag

9.000 DKK

14 bud

Tidspunkt Byder Bud
1120834 (Autobud) 9.000 DKK
119933 8.500 DKK
1120834 (Autobud) 8.000 DKK
119933 7.500 DKK
1120834 (Autobud) 7.000 DKK
119933 6.500 DKK
1120834 (Autobud) 6.000 DKK
119933 5.500 DKK
1120834 (Autobud) 5.000 DKK
119933 4.800 DKK
1120834 (Autobud) 4.600 DKK
119933 4.400 DKK
1120834 4.200 DKK
229762 4.000 DKK