Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Opsats af lertøj modelleret med to lysholdere i form af kvindeskikkelse med blomster. Dekoreret med blåglaserede motiver på lysegrå base. Sign. monogram -72, Danmark, V.53. H. 30,5. Indvendig diam. 16. B. maks. 29. Lystyllers indv. diam. ca. 2,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Figurens næse med et lille afslag på kant.
14 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
165144 (Autobud) | ||
1155976 | ||
165144 (Autobud) | ||
1155976 | ||
165144 (Autobud) | ||
1155976 | ||
165144 (Autobud) | ||
1155976 | ||
165144 (Autobud) | ||
510554 | ||
165144 | ||
609446 (Autobud) | ||
165144 | ||
609446 |