2420/582
Højrygget lænestol med stel af bejdset bøg, betrukket med grønligt velour. Model 23B. Udført hos Slagelse møbelværk. 1940'erne.
Litteratur: Slagelse møbelværks produktkatalog nr. 4401, 1944.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt