2420/​792

Grethe Kornerup-Bang

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Serveringsbakke og papirkurv af sortlakeret metal. Greb beviklet med spanskrørsflet. Udført hos Torben Ørslov & Co. Papirkurv: H. 34. L. 28,5. B. 22. Bakke: L. 45. B. 31,5. (2)

Litteratur: “Bygge og Bo”. Hæfte 3, 1955, s. 7.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle buler. Papirkurv med manglende flet.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt