Ubekendt maler, 17. årh.
Portræt af en adelsmand iført rustning og hermelinkåbe. Usigneret. Olie på lærred. 110×96.
Proveniens: Winkel & Magnussen 342, 1947 nr. 51a, Bruun Rasmussen auktion 893, 2019 nr. 103.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer, afskalninger, krakeleringer samt enkelte reparationer. Behov for let overfladerensning.
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
891016 |