2420/​923

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

Vase af stentøj modelleret med bibelske motiver, skrift og små “hanke”. Dekoreret med Sung glasur med enkelte blå elementer. Sign. Jais, 2966. Unik. Kgl. P. H. 20,7.

Dette emne er belagt med kunstnerafgift.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

2.000 DKK

Solgt

Hammerslag

1.400 DKK

10 bud

Tidspunkt Byder Bud
66164 1.400 DKK
922832 (Autobud) 1.350 DKK
66164 1.300 DKK
922832 1.250 DKK
66164 (Autobud) 1.200 DKK
922832 1.200 DKK
66164 (Autobud) 1.150 DKK
922832 1.100 DKK
66164 1.050 DKK
922832 1.000 DKK