2420/​964

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Fire fade af lertøj, hvoraf et modelleret med figur i relief. Dekoreret med hhv. blå- og polykromt glaserede motiver på lysegrå bund. Sign. Bjørn Wiinblad, -56, 76, -70 og -66. To fade udgået og mærket fra Illums Bolighus. D. 1,6–5,5. Firsidede fade: B. 10–28,5. H. 15–28,5. Oktagonale fade: Diam. 26,5–28,6. (4)

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Et firsidet og et oktagonalt fad monteret med vægophæng.

Vur­dering

3.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.900 DKK

16 bud

Tidspunkt Byder Bud
882182 2.900 DKK
1129240 (Autobud) 2.800 DKK
882182 2.800 DKK
1129240 2.600 DKK
963197 (Autobud) 2.500 DKK
1129240 2.500 DKK
963197 (Autobud) 2.400 DKK
1129240 2.300 DKK
963197 2.200 DKK
1141427 2.100 DKK
963197 (Autobud) 2.000 DKK
1141427 1.950 DKK
963197 1.650 DKK
1141427 1.600 DKK
963197 1.550 DKK
1129240 1.500 DKK