2420/​1

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

“Et Munkehoved”. Sign. Carl Bloch 1872. Olie på lærred. 51×41.

Litteratur: Rikard Magnussens fortegnelse over Carl Blochs malerier, 1931, nr. 176. Britta Marie Wätzolds fortegnelse over Carl Blochs malerier i: Sidsel Maria Søndergaard et. al. (red.), “Carl Bloch - 1834–1890”, 2012, s. 311. Registreret under 1872.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af maleren Carl Bloch”, 1921, nr. 61.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 102, 1959 nr. 1. Afbildet s. 17.

Områder med mindre krakeleringer. Let overfladerensning anbefales.

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Solgt

Hammerslag

21.000 DKK

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
1157119 21.000 DKK
1059146 20.000 DKK